Współpraca z firmami

     DSC 0337 12 kwietnia 2016 roku w hali samochodowej Zespołu Szkół Mechanicznych CKP Nr 2 im. Św. Józefa przy ul. Broniewskiego odbył się pokaz innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji autobusów miejskich.

 

 

 

 

 

 

W ramach wieloletniej współpracy z Komunalnym Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym technicy zaprezentowali ponad 300 uczniom z zawodów samochodowych najnowsze rozwiązania z zakresu napędu hybrydowego i elektrycznego. Napęd Hybrydowy i elektryczny to alternatywa do rozwiań konwencjonalnych. Prezentacja modeli autobusów z napędem hybrydowym i elektrycznym to możliwość przedstawienia bardzo nowoczesnych rozwiązań naszym uczniom. Prezentowane rozwiązania to trend, który rozwija się w branży motoryzacyjnej, a systemy stosowane w autobusach komunikacji miejskiej to najnowocześniejsze rozwiązania. Możliwość prezentacji to okazja do propagowania nowoczesnych a zarazem ekologicznych rozwiązań. Napęd hybrydowy, czyli połączenie napędu spalinowego i elektrycznego jest także napędem wykorzystującym źródło odnawialne – stosowany jest magazyn energii elektrycznej odzyskiwanej
z energii kinetycznej pojazdu. Głównym celem stosowania napędu hybrydowego jest możliwość odzyskiwania energii hamowania i jej późniejsze wykorzystanie podczas ruszania i przyspieszania. Prezentowany napęd hybrydowy pozwala na znaczne obniżenie zużycia paliwa oraz co się z tym wiąże także zanieczyszczenia spalinami.

      Napęd elektryczny do tej pory stanowił marginalną część transportu samochodowego (akumulatory były ciężkie, a zasięg pojazdów stosunkowo mały), pozostawał jedynie w zastosowaniu małych wózków transportowych, transportu wewnętrznego. Obecnie zauważa się, znaczny wzrost wykorzystania napędu elektrycznego w pojazdach, szczególnie użytkowych w komunikacji miejskiej. Prezentacja rozwiązania w konkretnym modelu autobusu to możliwość szczegółowego poznania konstrukcji oraz obsługi pojazdów elektrycznych. Uczniowie szkoły będą mogli zobaczyć nowoczesne rozwiązania, powiązać teorię z praktyką bezpośrednio w szkolnej hali samochodowej. Współpraca szkoły i KPK przyczynia się do zwiększenia kompetencji absolwentów, zaś firmie pozwala zdobywać nowych pracowników o wysokich kwalifikacjach do obsługi komunikacyjnej mieszkańców.

       Od 2 lat, kiedy oddaliśmy do użytku nowoczesną halę samochodową szkoła stała się poważnym partnerem dla przedsiębiorców. Decydują o tym dwa elementy: rynek pracy, który potrzebuje wykwalifikowanych fachowców i nowoczesne wyposażenie pracowni do kształcenia praktycznego. Szkoła poprzez współpracę z firmami zapewnia wysoki poziom edukacji, tworząc wizerunek nowoczesnej szkoły, która kształci specjalistów na potrzeby współczesnego rynku pracy.

Małgorzata Kiebała – dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych CKP Nr 2

im. Św. Józefa w Białymstoku