IMG 9610

W dniach 12-13 czerwca 2017 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbywały się Dni Kultury Rosyjskiej. Data została wybrana nie przypadkowo, bowiem minęła właśnie 20. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych bardów kultury rosyjskiej - Bułata Szawłowicza  Okudżawy, prozaika, dramaturga, pieśniarza, poety i wykonawcy własnych piosenek.

W spotkaniach literacko – muzycznych "Bułat Okudżawa – niepowtarzalny twórca wydarzeń scenicznych" uczestniczyli uczniowie z klas 1 ts1, 2 ts3 i 1 tm1 (12.06) oraz 1ts3, 1 tm2 i 2 em (13. 06). Młodzież wysłuchała siedemnastu piosenek w wykonaniu balladzisty oraz tekstów mówiących o jego życiu i twórczości.

Poezję  w języku rosyjskim czytali uczniowie Arkadiusz Sołowiej,  Daniel Zarubin (kl. 3ts1) i Szymon Suchocki (kl. 1ts1) oraz nauczycielka języka rosyjskiego Irena Bazarewicz. Jedną z piosenek zaśpiewał Krzysztof Kirpsza (kl. 1 ts1), natomiast narrację prowadzili Cezary Gazowski i Arkadiusz Sołowiej (kl. 3 ts1).  Całość uzupełniała prezentacja multimedialna oraz gazetka informacyjna i wystawa książek.

Celem zorganizowanych spotkań było przybliżenie młodzieży uczącej się języka rosyjskiego twórczości poetyckiej  i  prozatorskiej Okudżawy oraz mało znanych faktów z życia poety - niedoścignionego satyryka, piewcy pozytywnych uczuć i twórcy niesamowitego klimatu, który mimo upływu lat, nadal urzeka.

Dni Kultury Rosyjskiej w Mechaniaku zorganizowały Elżbieta Cieszkowska i Jolanta Dębkowska.