24 maja 2017 r. skorzystaliśmy z bardzo bogatej i różnorodnej oferty XV Festiwalu Nauki i Sztuki i odwiedziliśmy Politechnikę Białostocką

Wycieczkę rozpoczęliśmy w jednej z najnowocześniejszych w województwie podlaskim uczelnianej bibliotece naukowej. Mieści się ona w Centrum Nowoczesnego Kształcenia i oprócz bardzo bogatego księgozbioru, zapewnia studentom znakomite warunki do nauki w przestronnych czytelniach z wolnym dostępem do półek oraz pokojach pracy indywidualnej i grupowej. Posługując się kartą czytelnika, która jest równocześnie legitymacją studencką, użytkownicy mogą samodzielnie wypożyczać i zwracać książki, korzystając m.in. z dostępnego dwadzieścia cztery godziny na dobę automatu do zwrotu książek (który wyglądem przypomina bankomat).
      Następnie udaliśmy się na Wydział Mechaniczny, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłych prezentacjach. Niezwykłych nie tylko ze względu na ciekawą tematykę i treść, ale również fakt, że część z nich przygotowana została przez absolwentów naszej szkoły.

W tajniki inżynierii odwrotnej wprowadzał nas dr inż. Andrzej Werner. Przybliżył nam sposoby odtwarzania obiektów 3D m.in. metodą skanowania oraz zastosowanie jej w nowoczesnej inżynierii. Mogliśmy również obejrzeć drukarkę 3D oraz "wydrukowane" przez nią przedmioty np. miniaturę samochodu czy fragmentu kości udowej człowieka.
      Podczas pokazu "Świat w zwolnionym tempie" poznaliśmy możliwości kamery Phantom v1610, która pozwala na rejestrowanie obrazu z prędkością od kilkuset do nawet kilku tysięcy klatek na sekundę, co daje szansę obserwowania zjawisk niewidocznych gołym okiem.
       Zwiedziliśmy również halę samochodową, gdzie, dzięki uprzejmości Krzysztofa Stankiewicza, naszego absolwenta z 2010 roku, obejrzeliśmy najciekawsze pojazdy, jakie powstały w ramach pracy studenckiego koła AUTO MOTO CLUB m.in. Dragster, LowRider, Monster Truck, Tiko w wersji kombi, bolid CMS-O1 Formuły Student oraz najnowsze dzieło: Pneumobil (nad którym pracował również jeden z naszych absolwentów Szymon Mielech). Zwiedziliśmy także warsztaty mechaniczne, gdzie poznaliśmy sposób pracy i możliwości m.in.: obrabiarki elektroerozyjnej, wycinarki drutowej, przebijarki elektroerozyjnej oraz obejrzeliśmy pokaz cięcia 5-osiową wycinarką wodną.
      Na zakończenie zajrzeliśmy do studenckiej rozgłośni radiowej "AKADERA", gdzie o swojej pracy opowiedziały nam: redaktor naczelna radia pani Julitta Grzywa i pani Agnieszka Wiszowata - redakor i twórca programów autorskich
      Miejmy nadzieję, że wrażenia z wyjścia i wiele ciekawych wiadomości pozostanie w nas na dłużej i zainspiruje młodzież do szukania pomysłu na siebie.
      Wycieczkę zorganizowały Ewa Zyskowska i Luiza A. Godlewska.