Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Jest uznawana za najwybitniejszą poetką okresu realizmu, była również nowelistką, pisarką dla dzieci, krytykiem literackim, tłumaczką i publicystką zaanagażowaną społecznie w walkę o równość ludzi i prawa kobiet. Do jej najbardziej znanych dzieł należą: pieśn patriotyczna "Rota", książka dla najmłodszych "O krasnoludkach i sierotce Marysi" oraz nowele "Mendel Gdański", "Dym", "Nasza szkapa" "Miłosierdzie gminy".

      W środę 31 maja w auli odbyło się spotkanie, które miało na celu przypomnieć uczniom postać wybitnej poetki. Uczniowie z klasy I tm1: Mateusz Abramowicz, Radosław Bolek, Jakub Masłowski, Damian Niewiadomski, Sebastian Truszkowski i Norbert Wysocki zaprezentowali kolegom życiorys i najbardziej znane utwory przedstawiając montaż "W 175. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej". Przygotowano również prezentację "Z Marią Konopnicką na maturze", w której omówiono pojawiające się w twórczości poetki motywy (dzieciństwo, matka, starość, sen, miłość do ojczyzny, ziemia, bezdomność). Na zakończenie uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogato ilustrowaną wystawą poświęconą postaci poetki oraz książkami autorki i o autorce dostępnymi w naszej bibliotece.

    Spotkanie zorganizowała Ewa Zyskowska. 

    

Srebrna technikum 2015duze

Kontakt

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Telefon: (85) 651- 34 - 79
                (85) 651- 34 - 91
Fax: (85) 651 - 21 - 67

ul. Broniewskiego 14
15-959 Białystok