"Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,

nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele."

Jan Rak (1820-1909)

page

W 1995 roku UNESCO ustanowiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To święto promuje książki, czytanie, edytorstwo oraz ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

W okolicach dnia 23 kwietnia w bibliotece i w szkole odbyło się kilka wydarzeń przypominających o święcie i zachęcających młodzież do sięgnięcia po książki.

Uczniowe z klasy II ts2 zachęceni przez panią Danutę Laskowską zaakcentowali święto, organizując mini-happening "Zaczytany Mechaniak", podczas którego zachęcali kolegów z innych klas do czytania - czytając lektury w różnych miejscach szkoły.

Przygotowano i przeprowadzono szkolny konkurs ABC wiedzy o książce i bibliotece, który zawierał 30 pytań (E. Cieszkowska). Wzięło w nim udział 41 zainteresowanych tą tematyką uczniów.

I miejsce z wynikiem 29 pkt zajęli:
Krystian Makarewicz (kl. 1 tm2)
Adrian Wieremiejko ( kl. 2 ts1)
Dawid Pieśluk (kl. 2ts1)

II miejsce z wynikiem 28 pkt zajął:
 Adrian Lupa (kl. 1 tm2)

III miejsce z wynikiem 27 pkt zajęli:
Błażej Górski ( kl. 2 ts1)
 Szymon Rysiejko ( kl. 1 tm2)
 Alicja Wiśniowiecka (1 tm1)

W czytelni przygotowano gazetkę tematyczną, na której umieszczono wzmiankę dotyczącą genezy święta, ciekawostki o książkach, informacje na temat praw autorskich i przykłady ich łamania.
       Dekorację czytelni stanowiły papierowe róże będące symbolem Światowych Dni Książki i Praw Autorskich oraz  „przypominajki” wykonane  z  nieaktualnych już  kalendarzy.
       Chętni uczniowie udekorowali Drzewo ulubionych książek naszych czytelników liśćmi z wypisanymi  autorami i tytułami polecanych przez siebie lektur.
       Wszyscy czytelnicy, którzy w poniedziałek wypożyczyli książkę, otrzymali w prezencie symboliczną różę - zakładkę (E. Cieszkowska).

Zostały również zaprezentowano wystawy i gazetki: 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki,  Z książką przez wieki historii oraz Oglądałeś film? – Przeczytaj też książkę! - literatura jako inspiracja dla X muzy, a w czasie opieki w czytelni oglądaliśmy skecze i występy kabaretowe nawiązujące do czytania, książek i bibliotek. (L. Godlewska, E. Zyskowska).

21 kwietnia grupa uczniów odwiedziła VI Białostockie Targi Książki i wzięła udział w spotkaniu autorskim z panem Michałem Zawadką dotyczącym jego cyklu książek motywacyjnych: "Chcę byc kimś! Czyli jak osiągać cele, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone”?".

24 kwietnia uczniom zainteresowanym literaturą fantastyczną zaproponowano udział w wykładzie na Uniwersytecie w Białymstoku "Współczesna fantastyka polska".

Natomiast  26 kwietnia w bibliotece gościł historyk, miłośnik i znawca historii naszego regionu, autor opracowań historycznych - pan Wiesław Wróbel, z którym poznawaliśmy tajemnice ulicy Kilińskiego.