pl  en  de  

ITszkola LOGO 1      

PPE- logo

krajowa      

Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego Nr2 im. Św. Józefa jest najstarszą szkołą zawodową w województwie podlaskim i jedną z większych w północno-wschodniej Polsce. Kształcimy młodzież w branży technicznej i samochodowej od 1921 roku.

W skład Zespołu Szkół Mechanicznych wchodzą:

•   Technikum Mechaniczne

Zawód: technik pojazdów samochodowych

Zawód: technik mechanik

Zawód: technik mechatronik

•   Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2

Zawód: mechanik pojazdów samochodowych,

Zawód: elektromechanik pojazdów samochodowych,

Zawód: blacharz samochodowy

•   Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 2


     Zespół Szkół Mechanicznych jest wzorcową szkołą zawodową w dziedzinie jakości kształcenia, stosowania efektywnych technologii nauczania i tworzenia nowoczesnych programów dydaktycznych. Wysoką jakość usług edukacyjnych oraz egzaminacyjnych potwierdza uzyskany w 2008 roku Certyfikat ISO 9001:2000Nasza szkoła przygotowuje uczniów do podjęcia nauki na wyższym poziomie edukacyjnym. Przekazujemy również wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania własnej działalności gospodarczej, poszukiwania pracy na regionalnym i europejskich rynkach pracy. Absolwenci naszej szkoły uzyskują, po zdanym pomyślnie egzaminie zawodowym, certyfikat w języku polskim
i angielskim potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

    Systematycznie dostosowujemy ofertę kształcenia do wymagań rozwijającej się gospodarki, zmian zachodzących na rynku pracy w związku z postępem techniczno-technologicznym oraz potrzebami zarówno polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorstw. Od 2003 roku opracowano i wdrożono w ramach innowacji pedagogicznych 10 autorskich programów nauczania do specjalizacji w zawodach Technik mechanik i Technik mechatronik (m.in.: komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania, operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, techniki spawalnicze, naprawy blacharsko-lakiernicze, diagnostyka samochodowa, marketing samochodowy, mechanik samochodów ciężarowych, operator obrabiarek CNC, diagnosta mechatronik samochodowy, programista urządzeń mechatronicznych). We wrześniu 2008 roku Zespół Szkół Mechanicznych CKP Nr 2 został członkiem Polskiej Sieci Kształcenia Modułowego w ramach projektu "Europejskiego Banku Rozwoju Modułowych Programów i Technologii Edukacyjnych". W 2010 roku Rada Pedagogiczna zatwierdziła w ramach innowacji pedagogicznych sześć modułowych programów do specjalizacji w Zasadniczej Szkole Zawodowej w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych. W związku z nową podstawą programową kształcenia w zawodach, nauczycieli w 2012 roku opracowali autorskie programy nauczania do zawodów: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik, technik mechatronik, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych.

    Wysoki poziom nauczania zapewnia uczniom ZSM sukcesy w turniejach, olimpiadach i konkursach. W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych 2012 Zespół Szkół Mechanicznych uplasował się na 27 pozycji wśród techników.  W 2011 roku szkoła otrzymała tytuł: "Lidera Edukacji Zawodowej" w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz tytuł "Szkoła Odkrywców Talentów". Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 im Św. Józefa w Białymstoku został w 2013 roku Laureatem Roku Bezpiecznej Szkoły. Pani Minister Krystyna Szumilas wręczyła certyfikat na uroczystości podsumowującej Rok Bezpiecznej Szkoły w Warszawie dniu 26.06.2013r.

    Naszym uczniom oferujemy nowoczesną bazę dydaktyczną, którą na bieżąco modernizujemy we współpracy z wieloma firmami. Bazę dydaktyczną szkoły stanowią:

 

•   dwa budynki dydaktyczne oraz Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 z warsztatami mechanicznymi i samochodowymi,

 • •   5 pracowni informatycznych, multimedialna pracownia językowa, 25 pracowni do nauki przedmiotów ogólnokształcących,

 • •   pracownie przedmiotowe: diagnostyki samochodowej, mechatroniki, elektroniki i elektrotechniki, naprawy pojazdów, budowy pojazdów, podstaw konstrukcji maszyn,

 • •   technologii maszyn, techniczna,

 • •   biblioteka, multimedialne centrum informacji, świetlica,

 • •   sala gimnastyczna, nowocześnie wyposażone dwie siłownie,

 • •   pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, tartanowe boisko do koszykówki, siatkówki i tenisa ziemnego, rzutnia do kuli,

 • •   internat z 2-3 osobowymi pokojami,

 • •   Ośrodek Szkolenia Kierowców oraz plac manewrowy do nauki jazdy.

    Wszechstronny rozwój naszych wychowanków zapewniają różne formy zajęć pozalekcyjnych. Aktualnie w szkole działają 23 koła zainteresowań m. in. koła:

 • •   mechatroniki, młodego wynalazcy, młodego konstruktora,

 • •   motoryzacyjne, metaloplastyki,

 • •   biologiczne, fizyczne,

 • •   Szkolne Koło PCK, Wolontariat,

 • •   kabaret, orkiestra dęta

 • •   sekcja kartingowa,

 • •   sekcje sportowe: lekkoatletyczna, piłki ręcznej, siatkowej, koszykowej, trójboju siłowego, łyżwiarstwa szybkiego, tenisa stołowego oraz futsalu.


   Uczniom naszej szkoły proponujemy
zajęcia integracyjne w klasach pierwszych oraz zainteresowanym zajęcia socjoterapeutyczne, pomoc socjalno - materialną i zajęcia psychoedukacyjne uczące różnych umiejętności społecznych. Na terenie szkoły działa Ośrodek Kariery zajmujący się doradztwem zawodowym.

   Od latwspółpracujemy z wiodącymi firmami w branży mechanicznej i samochodowej, są to m.in. JAZON, SAMASZ, PROMOTECH, „Nibe- Biawar”, NOVOL, ChM Lewickie, JRTECH, Tooltechnic Systems, InterCars,PILKINGTON, JMP Wózki Widłowe, SCANIA Polska S.A., Jan Sobański, AUTO SYSTEM PUH ,F.P.iU. „Bison Bial”, Piotr Gołaszewski-BLACHARSTWO-LAKIERNICTWO, KONRYS, PH-U TOP MOTORS, RYCAR, POLMOZBYT PLUS, Auto Idea Białystok, TOYOTA Białystok, AUTO – Breczko,  P. H. U. P. „Motozbyt”, Auto Park Czarnik, „Janusz Kalicki i wspólnicy sp. j.”, ASW Wojciula ,MULTI AUTO, Auto Zacisze Krzysztof Buzun,TOP AUTO,P.P.U. Mark-Bud Sp. z o.o. Autoryzowany Dealer OPEL.

    Ważną kwestią dla szkolnictwa zawodowego jest doskonalenie jakości, innowacyjności oraz wzmocnienie wymiaru europejskiego w zakresie kształcenia zawodowego. W ramach programów unijnych zrealizowaliśmy od 2003 roku 32 projekty ze szkołami w Jenie, Lipsku (Niemcy), Unicov i Boskovice (Czechy). W ramach Programu Comenius współpracujemy ze szkołami z Bułgarii, Włoch, Rumunii, Francji, Niemiec, Czech, Turcji. Od września 2012 roku realizujemy w ramach Programu Leonardo da Vinci projekt „Współczesna mechatronika
w projektowaniu, wytwarzaniu i diagnozowaniu kluczem do wzrostu mobilności międzykulturowej i kompetencji naukowo-technicznych” we współpracy z Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Lipsku w ramach, którego uczniowie odbywają dwutygodniowe praktyki zawodowe w niemieckich firmach. Z myślą o zwiększeniu szans młodzieży na rynku pracy realizujemy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki projekty na zajęcia pozalekcyjne: "Koło młodego przedsiębiorcy, bądź przedsiębiorczy - decyduj o sobie" , "Nowe umiejętności językowe - nowe możliwości zatrudnienia na rynku pracy oraz Innowacyjne kształcenie zawodowe na potrzeby rynku pracy”. Wymiana międzynarodowa uczniów i nauczycieli oraz udział w zajęciach pozalekcyjnych w ramach programu "Kapitał Ludzki" umożliwia poznanie nowych technologii, zdobycie nowych doświadczeń zawodowych, doskonalenie umiejętności językowych oraz uzyskanie nowych perspektyw zatrudnienia.

  

Srebrna technikum 2015duze

brazowy-medal-ranking-bialystok-technikum 

Kontakt

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Telefon: (85) 651- 34 - 79
                (85) 651- 34 - 91
Fax: (85) 651 - 21 - 67

ul. Broniewskiego 14
15-959 Białystok

baner-kema